УКРАЇНА. ЄВРОКОДИ.

14.03.2025
Єврокоди зараз.
Єврокоди EN — це збірник з 10 європейських стандартів, EN 1990 – EN 1999, що забезпечують загальний підхід до
проектування будівель та інших будівельних робіт і будівельних виробів.
EN 1990 Єврокод: Основи проектування конструкцій
EN 1991 Єврокод 1: Дії на конструкції
EN 1992 Єврокод 2: Проектування залізобетонних конструкцій
EN 1993 Єврокод 3: Проектування сталевих конструкцій
EN 1994 Єврокод 4: Проектування сталезалізобетонних конструкцій
EN 1995 Єврокод 5: Проектування дерев’яних конструкцій
EN 1996 Єврокод 6: Проектування кам’яних конструкцій
EN1997 Єврокод 7: Геотехнічне проектування
EN 1998 Єврокод 8: Проектування конструкцій при сейсмічному навантаженні
EN 1999 Єврокод 9: Проектування алюмінієвих конструкцій
Розроблені Європейським комітетом стандартизації (Comité Européen de Normalisation, CEN).
Вони охоплюють всі аспекти будівництва — від міцності і стійкості конструкцій до акустики та енергетичної
ефективності.

Нинішня версія Єврокодів є результатом довготривалої та цілеспрямованої роботи Комісії, держав-членів, та, зокрема, наукової та технічної спільноти Європейського Союзу в галузі цивільного та промислового будівництва, яка розробила нормативні документи та реалізувала досягнення різних науково-дослідних проектів,  які в кінцевому підсумку були затверджені державами-членами.

Постійний  розвиток програми Єврокодів, направлений на збереження довіри користувачів до стандартів, а також ставить на меті заохочення та наукове супроводження інновацій, а саме  вдосконалення матеріалів та конструкцій, технології та методів проектування. Стандарти зобов’язані задовільняти соціальні потреби та враховувати національні технічні ініціативи.

Довгострокова довіра до Єврокодів ґрунтується на їх здатності еволюціонувати.

Держави-члени Європейської Спільноти  повинні проводити дослідження, щоб сприяти інтеграції найновіших досягнень наукових та технологічних знань у Єврокоди. Держави-члени Європейської Спільноти повинні об’єднувати національне фінансування для таких досліджень, щоб воно могло використовуватись на рівні Спільноти для внеску в існуючі технічні та наукові ресурси для досліджень у межах Комісії, у співпраці з Спільним дослідницьким центром, забезпечуючи тим самим постійне підвищення рівня захисту будівель та інших цивільних споруд, зокрема щодо стійкості конструкцій до землетрусів та пожеж.

Рекомендація Комісії 2003/887/EC

 

Чому Єврокоди?

Єврокоди допомагають зробити європейські компанії більш конкурентоспроможними та збільшити безпеку в будівельній галузі.

Єврокоди  сприяють створенню та функціонуванню внутрішнього ринку для будівельних продуктів і інженерних послуг, усуваючи відмінності, які перешкоджають їх вільному обігу в межах Європейської Спільноти. Вони є рекомендованими стандартами для технічних характеристик у державних контрактах. Крім того, вони повинні призвести до більш однорідних рівнів безпеки в будівництві по всій Європі.

Єврокоди є основними проектними кодексами. Після публікації національного стандарту, що впроваджує Єврокоди, та національних додатків, усі суперечливі стандарти повинні бути скасовані. Обов’язково, щоб держави-члени приймали проекти за Єврокодами EN.

Отже Еврокоди це продукт праці об’єднаної наукової спільноти Європи з її матеріальними та фінансовими ресурсами. І постає питання, чи може нормативна база однієї країни бути досконалішою за розроблену об’єднаними зусиллями країн Євросоюзу? Так, деякі країни, наприклад Литва та Україна, дозволяють паралельне використання двох нормативних баз. Але це не може тривати постійно. Спитайте будь-якого проектувальника, чи погодиться він тримати в голові два різних документа, що складаються з формул та тексту позбавленого літературної привабливості, він відповість, що так, він зможе докладаючи надмірні додаткові зусилля проектувати і Єврокодах, і в національних стандартах. Але навіщо? Саме тому Литва очікує виходу другої генерації Єврокодів, щоб повністю перейти на європейські стандарти. По попереднім даним те ж саме планують зробити і в Україні.

Зачекайте в Україні не усі встигли опанувати  Єврокоди, а вже треба переходити на другу генерацію? Так, такі плани в нашого міністерства і треба слідкувати та готуватись, щоб не опинитись в ситуації коли, не встиг видати проект розрахований на навантаження по СНіПу, то маєш перераховувати по ДБН.

Як повідомив Голова Комітету з нормативно-технічної діяльності УЦСБ, Заступник директора, Український інститут сталевих конструкцій  ім. В.Н. Шимановського Володимир Павлович Адріанов:

“За поданням фахівців будівельної галузі внесена пропозиція до Міністерство розвитку громад та територій України розглянути питання переходу через два роки на проектування конструкції тільки за єврокодами, це питання зараз
опрацьовується в міністерстві і я маю інформацію, готується проект змін до постанови 547 Кабінету Міністрів, яким визначається застосування в Україні Єврокодів і ми можемо після затвердження змін до цієї постанови отримати дворічну програму переходу від державних будівельних норм, в тому числі металевих конструкцій, до проектування за Єврокодами.”

 

Стандартизація для другої генерації Єврокодів

Єврокоди в часі

Європейська Комісія видала мандати M/466 та M/515 для CEN (Європейський комітет із стандартизації) для внесення змін до існуючих. Було поставлено завдання розробити принаймні один додатковий структурний Єврокод  «Конструкції зі скла» та значні доповнення до існуючих кодексів.

Друга генерація Єврокодів планується охоплювати принаймні:
– оцінку, повторне використання та модернізацію існуючих конструкцій;
– посилення вимог до міцності;
– покращення практичного застосування для розрахунків;
– новий Єврокод для конструкційного скла;
– включення стандартів ISO до родини Єврокодів, таких як обледеніння конструкцій і вплив хвиль та течій на прибережні споруди.
Також, хоча ці питання не включені в поточний обсяг, передбачається, що мандат може бути змінений у майбутньому для включення розробки додаткових структурних Єврокодів, які охоплюють FRP конструкції (Композитні матеріали з армованого волокнами полімеру) та конструкції з мембран під натягом.
В розробці та перевірці документа брали участь понад 1000 експертів з усієї Європи. Програма робіт CEN/TC250 охоплювала всі вимоги M/515 EN, доповнені вимогами, що були встановлені після всебічних консультацій з індустрією та іншими зацікавленими сторонами. Формування проектних команд для програми робіт завершилося в грудні 2015 року, а публікація повного комплекту нових стандартів очікується після 2026 року.

Сімейство Єврокодів другої генерації буде включати 11 європейських стандартів та 3 технічні специфікації, всього 74 частини. Європейський комітет із стандартизації (CEN) надасть різні частини національним органам стандартизації, після завершення всіх запитів та формальних голосувань, до 30 березня 2026 року.
Дата публікації (DoP) — це остання дата, до якої новий стандарт EN має бути імплементований на національному рівні шляхом публікації ідентичного національного стандарту, або шляхом схвалення. Усі частини другого покоління Єврокоду матимуть DoP від 30 вересня 2027 року.

2028 рік, в планах – рік остаточного переходу на другу генерацію Єврокодів та скасування першої генерації

Отже не можна зволікати, часу не так вже й багато. І, до речі, можете перечитати нашу статтю стосовно роботи з Європейськими компаніями і хоч вона і вийшла в 2021 році але актуальності так і не втратила. Саме там знання та вміння працювати в Єврокодах було основною вимогою для роботи в європейських проектах яку озвучили представники одних з найбільших компаній Балтії – “INHUS Engineering” та “Panevezio statybos trestas (PST)” яким ми задали ці питання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НАШІ МІСЦЯДе нас знайти?
https://www.bimsolutions.com.ua/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
БУДЕМО НА ЗВ'ЯЗКУСоціальні мережі
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
НАШІ МІСЦЯДе нас знайти?
https://www.bimsolutions.com.ua/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
БУДЕМО НА ЗВ'ЯЗКУСоціальні посилання